Archiwa tagu: Czechy

Praga

Kiedyś często bywałem w czeskiej Pradze, ale tak się jakoś złożyło, że zawsze były to wyjazdy służbowe i nawet jeśli miałem okazję przejść się wtedy po Starym Mieście czy zajrzeć do piwiarni, to zawsze pozostawał mi niedosyt i solenna obietnica, że kiedyś odwiedzę to miasto wyłącznie dla przyjemności.

Obietnicę postanowiłem spełnić w tym roku i na majowy weekend wybraliśmy się właśnie do stolicy Czech. Razem z nami pojechała połowa Polski, przynajmniej takie można było odnieść wrażenie, ponieważ wśród tłumów turystów nasz język był zdecydowanie najczęściej słyszany. Czeski można było usłyszeć tylko od czasu do czasu, a i to najczęściej w sklepach czy knajpach, ale nawet tam kelnerzy starają się mówić po polsku, co mnie akurat irytowało, ponieważ jechałem z mocnym postanowieniem odnowienia mojej, całkiem kiedyś dobrej, znajomości języka Švejka.

Praga mnie nie zawiodła, to naprawdę piękne miasto, takie jakie je zapamiętałem ze starych czasów. Przez kilka dni spacerowaliśmy po Starym Mieście, Malej Stranie, Wyszechradzie, Praskim Hradzie. Niektóre z tych miejsc widziałem po raz pierwszy, inne pamiętam z poprzednich odwiedzin, chociaż wtedy nie były tak pięknie odrestaurowane. Ponieważ Praga bardzo się zmieniła przez te 10 lat od mojej ostatniej wizyty, niestety, również na gorsze. To gorsze, to tabuny turystów i wszystko to, co oni z sobą przynoszą: hałas, tłok, tandetne stoiska z pamiątkami „Made in China”, wszechobecni naganiacze i handlarze. Trudno mówić o delektowaniu się atmosferą miasta, gdy obok wydziera się grupa lekko pijanych amatorów czeskiego piwa.

Na szczęście są miejsca i momenty, gdy to wszystko znika. Nawet na Moście Karola o 8. rano jest cicho i spokojnie, a cały dzień spokój można znaleźć w fajnych muzeach: Kafki i Muchy. Warto też pójść do małych restauracji, gdzie nie chodzą grupy, a gdzie można zjeść utopence, knedliki czy smazeny syr, popijając to pilznerem. Bo Praga jest naprawdę piękna, trzeba tylko wiedzieć gdzie i kiedy tego piękna szukać.