Aguas Calientes

Jesteśmy w Aguas Calientes, miejscowości u stóp słynnego Machu Picchu. Jutro sprawdzimy, czy miejsce to nie jest przypadkiem przereklamowane.

Niewiele brakowało, a nie dojechalibyśmy w ogóle tutaj. Rano okazało się, że drogi wokół Cuzco są zablokowane przez jakiś agresywnych protestujących. Samochody nie mogły wyjechać z miasta, a my mieliśmy o 7.42 pociąg z Poroy. Znaleźmy taksówkarza, który zgodził się zawieźć nas do Poroy, ale za podwójną stawkę (40 soli). Facet jednak dowiózł nas jedynie do blokad i spanikował, gdy zobaczył samochód trafiony jakimś gruzem. Zapłaciłem mu tylko 20 soli i zatrzymałem policyjny pick-up, a panowie policjanci byli na tyle wspaniałomyślni, że zgodzili się nas podrzucić. Nikt nie odważył się atakować policji, więc kawałek żeśmy ujechali, ale potem droga okazała się zupełnie zablokowana, więc poszliśmy na piechotę. Blokadę przeszliśmy bez problemu, a potem zapytałem się stojącego policjanta, jak daleko do Poroy. Ten powiedział, że jakieś pół godziny na piechotę, ale bezceremonialnie zatrzymał jakieś kombi. Było co prawda już pełne, ale kierowca zrobił nam miejsce w bagażniku i w ten sposób dojechaliśmy do Poroy.

Droga do Aguas Calientes jest bardzo malownicza. Tory wiją się wśród gór, a roślinność powoli przechodzi w las deszczowy. Niestety, na końcu tej drogi jest Aguas Calientes, jedna z najbrzydszych miejscowości jakie w życiu widziałem. Jest cudownie położona, wśród gór, ale jej zabudowa to chaotycznie pobudowane restauracje, hotele i budki z pamiątkami. Zewsząd napadają namolni zaganiacze do restauracji. A do tego jest bardzo drogo. Za przeciętny hotel płacimy $90, autobus podwożący do ruin i z powrotem (20 min.) kosztuje $14, a samo wejście na ruiny $40. Łącznie z wczorajszymi $230 za pociąg robi to ponad $220 za osobę! Mam nadzieję, że Machu Picchu będzie wart tej strasznej kasy.

Dzisiaj trochę pospacerowaliśmy po tym koszmarnym miejscu, a jutro wstajemy o 4.00, aby złapać pierwsze promienie słońca na Machu Picchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *